Potrebovali by sme pomoc s prípravou usmernenia k praktickej aplikácii § 138a Zákonníka práce - Prekážka v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti.
Zaujíma nás praktická aplikácia tejto prekážky v práci, najmä čo sa týka ochrany BOZP, zodpovednosti za škodu a úrazu.
V tomto prípade nejde podľa zákona o výkon práce, teda si potrebujem overiť:
Kto nesie zodpovednosť za škodu, ktorú zamestnanec spôsobí pri výkone dobrovoľníckej činnosti, čo ak škoda vznikne zamestnancovi a čo ak má zamestnanec v čase výkonu dobrovoľníckej činnosti úraz – ide o pracovný úraz? Ak je výkon dobrovoľníckej činnosti mimo pracovisko zamestnanca, aké je to s cestovnými nákladmi? Bežne vieme, že toto je povinnosť prijímajúcej organizácie, ale čo ak sa zamestnávateľ rozhodne, že zamestnancovi preplatí aj tieto výdavky? Je to možné? Čo ak sa stane úraz počas cesty na výkon dobrovoľníckej činnosti? Aké evidencia poučenia o BOZP je potrebná?
Privítame pomoc s hľadaním návodu aj aspoň na časť týchto otázok.
V snahe podporiť firemné dobrovoľníctvo došlo v rámci novelizácie Zákona o dobrovoľníctve v roku 2023 aj k zmene v Zákonníka práce v bode, ktorý sa týka prekážky v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti.
Aktuálne táto prekážka znie: § 138a Prekážka v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti
(1) Zamestnávateľ môže zamestnancovi na základe jeho žiadosti poskytnúť pracovné voľno na výkon činnosti vykonávanej na základe zmluvy o dobrovoľníckej činnosti podľa osobitného predpisu v pracovnom čase; za čas pracovného voľna mzda ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak. Pracovné voľno poskytnuté podľa prvej vety sa nepovažuje za výkon práce.
(2) Podmienky poskytovania pracovného voľna zamestnancom na výkon dobrovoľníckej činnosti podľa osobitného predpisu možno dohodnúť aj so zástupcami zamestnancov.
Zmena nastala aj z toho dôvodu že túto prekážku v práci prakticky nebolo možné uplatňovať. Aj keď toto nie je ideálne riešenie, lebo zamestnanec v podstate dostáva mzdu, len tá je vyplácaná tým, kto ho na dobrovoľnícku činnosť vysiela, nie prijímateľom, považujeme opatrenie za podporujúce rozvoj dobrovoľníctva.
Výstupom má byť praktické usmernenie pre zamestnávateľov, ktorí majú záujem umožniť svojom zamestnancom zapájať sa v pracovnom čase do dobrovoľníctva. Vzniknutý dokument má slúžiť súkromnému aj verejnému sektoru.
Spoznáš, ako pracuje strešná organizácia rozvíjajúca dobrovoľníctvo na Slovensko a tím ľudí pracujúcich v národnom dobrovoľníckom centre. Získaš od nás potvrdenie o vykonaní dobrovoľníckej činnosti a v prípade záujmu aj referenciu.
Vytvorené usmernenie pomôže zredukovať neistotu v oblasti povinností jednotlivých strán pri zapájaní zamestnancov do dobrovoľníctva, čo odbúra ďalšiu z bariér rozvoja firemného dobrovoľníctva.