Úlohou BUDDY dobrovoľníka je pravidelne raz týždenne sa stretávať s jedným dieťaťom, ktoré vyrastá v Centre pre deti a rodiny a tráviť s ním kvalitný čas mimo brán detského domova.
Ide o dlhodobé dobrovoľníctvo, ktorého cieľom je budovať dôverný priateľský vzťah. Takýto vzťah môže byť pre traumatizované dieťa dôležitou korektívnou skúsenosťou, ktorá má pozitívny vplyv na vývoj jeho osobnosti aj šancu na lepšie zaradenie sa do spoločnosti.
Vyškolený BUDDY sa stáva stabilnou blízkou osobou v živote konkrétneho dieťaťa, sprevádza ho turbulentným obdobím dospievania, podporuje ho pri osamostatňovaní sa a rozvíjaní svojho potenciálu.
BUDDY dobrovoľníci trávia s deťmi približne 3 hodiny týždenne. Presne takýto čas strávi priemerný Slovák scrollovaním po sociálnych sieťach.
Ale denne!
Viete si predstaviť, že by ste jeden deň scrollovania vymenili za kvalitne strávený čas, ktorý môže niekomu pomôcť?
Program BUDDY funguje už 18 rokov a pôsobíme na celom Slovensku.
V Banskobystrickom kraji hľadáme dobrovoľníkov aj dobrovoľníčky. Nadviazanú spoluprácu máme s CDR v Banskej Bystrici a Tŕní. V Banskobystrickom kraji sú aj ďalšie CDR v Slovenskej Ľupči, Hriňovej, Rimavskej Sobote, Hnúšti, Jesenskom, Kremnici, Lučenci, Novej Bani, Polomke, Valaskej, Tornali, Zvolene, Železnej Breznici, Sliači, Brezne či Rimavskej Sobote.
Ak v žiadnom zo spomenutých miest priamo nebývate, ale viete si predstaviť pravidelné dochádzanie do niektorého z nich za dieťaťom, je to vítané. Prosíme vás len o zváženie udržateľnosti takéhoto rozhodnutia a odporúčame neprekročiť dojazdovú vzdialenosť do 30 min.
POŽIADAVKY NA BUDDY DOBROVOĽNÍKA:
minimálny vek 27 rokov
zrelá a vyrovnaná osobnosť – stabilizovaná životná situácia, spracované životné udalosti
kapacita spraviť záväzok - odhodlanie trpezlivo budovať dlhodobý vzťah
silná vnútorná motivácia pomáhať
empatia a schopnosť pochopiť iných
spoľahlivosť, zodpovednosť, angažovaný prístup a ochota pracovať na rozvoji seba a iných
V prípade, že niektoré z nasledujúcich kritérií popisujú vašu aktuálnu situáciu, odporúčame vám rozhodnutie stať sa BUDDY odložiť:
(vymenované faktory sú pre nás rozhodujúce aj vo výberovom procese)
kompenzácia náročnej životnej situácie alebo osamelosti
(budúci) rodič v očakávaní dieťaťa alebo rodič, ktorého dieťa je mladšie ako 2 roky
časté cestovanie mimo SR na obdobie dlhšie ako 2 týždne
súčasná prihláška oboch z páru do programu (s odstupom menším ako 6 mesiacov)
Cieľom programu BUDDY je vytvoriť a budovať kvalitný priateľský vzťah medzi dospelým dobrovoľníkom a konkrétnym dieťaťom z Centra pre deti a rodiny.
Deťom najviac chýba blízky človek, na ktorého sa môžu spoľahnúť a ktorý z ich života neodíde ani po odchode z CDR. Niekto, kto by bol iba "ich" vzťahovou osobou a nemuseli sa oňho deliť s inými deťmi (ako o pani vychovávateľky či učiteľky, keďže fungujú neustále v skupine). BUDDY dáva deťom pocit, že na nich niekomu záleží a že sú výnimočné. V BUDDY vzťahoch deti dostávajú šancu zažiť bezpodmienečné prijatie, dôveru a porozumenie.
Je dôležité si uvedomiť, že tieto deti majú už z domu traumy, na ktoré sa nabaľuje šok z odtrhnutia od rodiny. Následne sa ocitajú v nepodnetnom prostredí inštitúcie, kde žijú v skupine s inými deťmi. Ani pri najväčšej snahe nie je v silách vychovávateľov napĺňať dôležité emocionálne potreby každého dieťaťa.
BUDDY je o bezpečnom, láskavom a spoľahlivom vzťahu, ktorý je pre traumatizované deti liečivý.
Vďaka BUDDY dobrovoľníctvu rastú nielen deti, ale aj dobrovoľníci.
Čo to dáva dobrovoľníkom?
šancu na osobnostný rast
prehĺbenie pokory a uvedomenie si, čo je v živote skutočne dôležité
priestor pre rozvoj širokej škály zručností (trpezlivosť, komunikácia, empatia, atď.)
vzdelávanie v oblasti psychológie detí aj dospelých
prepojenie s odborníkmi z rôznych oblastí
pocit vďačnosti za vlastný život
pocit zadosťučinenia a radosť z pomáhania
nový pohľad na život, nové skúsenosti
kontakt mimo svojej spoločenskej bubliny – prepojenie rôznych svetov
spoznanie života, potrieb a výziev detí z Centier pre deti a rodiny
skvelý vzťah so skvelým dieťaťom
Malá zmena v tvojom živote dokáže úplne zmeniť svet jednému dieťaťu.
Čo prináša kvalitný BUDDY vzťah deťom?
získavajú sociálnu podporu - deti získavajú pocit, že niekam patria, že je tu pre nich niekto, na koho sa môžu spoľahnúť.
zmenšuje sa samota - deti vyrastajúce v CDR sú neustále v skupine (v domove aj v škole), ale cítia sa osamelé. BUDDY vzťah je výnimočný tým, že je individuálny a napĺňa tak mnohé emocionálne potreby dieťaťa, ktoré systém nedokáže zabezpečiť.
obnovuje sa dôvera - traumatické zážitky z ranného detstva narúšajú dôveru v dospelých. BUDDY vzťah môže byť dôležitou korektívnou skúsenosťou, ktorá obnoví dôveru nielen v dospelých, ale aj v samých seba a v to, že svet je bezpečné miesto.
zlepšuje sa emočná regulácia - deti lepšie spracovávajú silné emócie, dokážu ich účinnejšie regulovať, sú schopné sa ovládnuť v náročných situáciách.
rastie sebavedomie - vyššia sebadôvera a sebahodnota sú predpokladom na využitie vlastného potenciálu.
zvyšuje sa odolnosť - deti majú pevnejšiu pôdu pod nohami, zvyšuje sa ich zvládacia schopnosť a znižuje sa prah citlivosti na pocit ublíženia.
mizne rizikové správanie - deti s traumou sa často navonok prejavujú nevhodným správaním. V BUDDY vzťahu sa často upokoja, pristupujú k životu zodpovednejšie a aj ich okolie vníma pozitívnu zmenu v ich správaní.
skvalitňujú sa vzťahy s rovesníkmi - vzťahy s rovesníkmi sú uvoľnenejšie, zvyšuje sa schopnosť detí vytvárať kvalitné vzťahy a aj v nich zotrvávať.
zlepšujú sa akademické výsledky - deti dosahujú lepšie výsledky v škole, zdokonaľujú sa v rôznych zručnostiach.
zvyšuje sa kvalita života - deťom sa celkovo mení pohľad na svet a zvyšujú sa ich šance na úspešné zaradenie do reálneho života.