>

Terézia Mihalovič Lukáčová

Terézia Mihalovič Lukáčová
Co-Founder & Lead @ DASATO
BISLA, Bratislava, Political Science, 2022
Tallinn, Trenčiansky kraj, Estónsko

Prečo som na GROWNi

Rada budem tvojou mentorkou a veľmi rada sa naučím aj veľa od teba! Veď o tom je mentoring. Viem ti poradiť s tvojím projektom, nápadom, smerovaním, spoločenským dopadom či aj štúdiom v zahraničí. Ak ťa zaujímajú sociálne inovácie, inovácie vo vzdelávaní, veľmi rada sa spojím! :) Teším sa na teba!

S čím viem ako mentor pomôcť

vzdelávanie
inovácie
projekt
neziskové organizácie
sociálne inovácie
Rozbeh projektu

Viac o mne

Ahoj, som Terka a nerada rozprávam o sebe, ale omnoho radšej sa dozvedám o tebe! Aby si však mal*a aspoň akú-takú predstavu, tu je niečo o mne:

"Je spoluzakladateľkou a vedie vzdelávaciu organizáciu DASATO s komplexným ročným programom DASATO Academy v jednotlivých regiónoch Slovenska. Spoluzakladala platformu GROWNi.sk prepájajúcu ľudí a organizácie s odhodlaním zlepšovať krajinu a tiež spoluzakladala online vzdelávací program Nexteria Lab.

Okrem toho pomáha rozvíjať rôzne inovačné projekty vo vzdelávaní. Sama sa pre tému vzdelávania nadchla počas štúdia na gymnáziu v dánskom Silkeborgu, kde si všimla rozdiely medzi slovenským a tamojším školstvom. Študuje odbor technológií otvorenej spoločnosti a edukačných inovácií na Tallinnskej univerzite."

Prípadne viac zistíš:
https://www.forbes.sk/aby-mladi-neutekali-zo-slovenska-clenka-rebricka-30-pod-30-hlada-v-estonsku-inspiraciu-pre-nase-skolstvo/

https://www.aktuality.sk/clanok/fgg5dTS/terezia-z-organizacie-dasato-na-zlepsenie-skolstva-musime-vytvorit-spolocensku-objednavku/

https://zero2hero.sk/terezia-mihalovic-lukacova-forbes-30-pod-30-dasato-rozhovor/

Kľúčové slová o mne

vzdelávanie
inovácie
dasato
academy
projekty
growni
sociálne inovácie

Pracovné skúsenosti

Co-Founder @ GROWNi
Slovakia
GROWNi is the place that connects and develops young professionals and interesting projects, startups, companies, non-profits organizations, and the public sector from all over Slovakia. You can grow in one place through various opportunities.
2020 - súčasnosť
Co-Founder & Lead @ DASATO
Slovakia
The mission behind DASATO Academy is to create a place where young people's potential is not lost to foreign lands, where skills for the modern world are taught, and uncertainty about the future is replaced with confidence. DASATO Academy has a special goal – to spread opportunities for young people everywhere in Slovakia. Right now, most educational and growth opportunities are centered in Bratislava, leaving out other regions. We're changing that by opening branches in different parts of the country. Our dream is for DASATO Academy to be available in every region implemented into formal education, ensuring that all youth have access to a brighter future. The vision of the DASATO organization is that young people are better prepared for the future. We try to fulfill this vision through 4 supporting pillars: • self-knowledge - I discover my strengths, I know what I want to do in the future; • community - I get to know other committed people from different areas, together we create a better Slovakia; • skills of the future - I develop skills needed for the future through innovative education; • practice - I gain experience through real and diverse projects in practice.
2017 - súčasnosť
Program Lead Nexteria Lab @ Nexteria
Bratislava
3-year educational program that prepares a new generation of capable and decent young people who want to stay in Slovakia and actively contribute to its change. www.nexteria.sk
2019 - 2020

Vzdelanie

Vysokoškolské
Bachelor's degree, Political Science
BISLA, Bratislava
Bratislava International School of Liberal Arts (BISLA) is a liberal arts college, the first of its kind in central Europe. BISLA’s focus on critical thinking skills, attention to development of personal relations, and engagement in broader community have brought results in the quality of education offered at BISLA. OECD’s 2013 survey, Assessment of Higher Education Learning Outcomes brought confirmation that our approach to education is right.
2019 – 2022
MA, Educational Innovation & Leadership
Tallinn University, Tallinn
2022 – súčasnosť
Stredoškolské
Silkeborg Gymnasium
Silkeborg, Denmark
Scholarship program in Denmark
2017 – 2017

Doplnkové aktivity a úspechy

Nexteria Leadership Academy I Nexteria
3-year educational program that prepares a new generation of capable and decent young people who want to stay in Slovakia and actively contribute to its change.
2020
Talent Guide I LEAF
Mentoring program by LEAF
2017
JA Slovakia
JA's volunteer-delivered, 12th grade programs foster work-readiness, entrepreneurship and financial literacy skills, and use experiential learning to inspire students to dream big and reach their potential.
2017

Preferencie

  • stredoškoláka
  • študentský projekt
  • vysokoškoláka
  • mladého profesionála (prac. skúsenosti do 3 rokov od ukončenia VŠ)
  • neziskovú organizáciu
  • startup

  • jednorazová konzultácia
  • dlhodobý mentoring

Ďalší mentori