>
Trnavská klubovňa

Trnavská klubovňa

Projekt / iniciatíva bez právnej formy
klubovňa
práca s mládežou
voľný čas
projekty
rozvoj komunity
trnava
spoločenské hry
Obsah vo vzdelávaní
aktuálne 0 (celkom 0)
Dobrovoľnícke projekty
aktuálne 0 (celkom 0)
Pracovné ponuky
aktuálne 0 (celkom 0)

O iniciatíve

O vytvorení živých klubovní, kde bude môcť mládež zmysluplne tráviť čas po vyučovaní, sme v Trnave snívali dlho. V súčasnosti funguje prvý takýto " hub"  pre mladých v Kultúrnom dome Modranka a už pomaly hľadáme ďalšie priestory na sídliskách priamo v meste. 

Cieľom mesta Trnava je mať pre mladých bezpečné a vnímavé miesto, kde vznikajú priateľstvá, kde cítia podporu pri svojich nápadoch a aktivitách 

Projekt vznikol ako fúzia ideí Zaži v Trnave, Odboru školstva, mládeže a a športu a Centra voľného času Trnava, pod ktorý celý projekt klubovní oficiálne spadá.

Prvá Trnavská klubovňa získala trvalú adresu v Modranke, kde sme jej uvoľnili 5 miestností na poschodí v kulturáku.  Nájdete tu hernú zónu, kuchyňu, chill zónu, workshopovú miestnosť a zázemie pre koordinátora. Klubovňa je zameraná na deti od 11 rokov a je otvorená v poobedných hodinách okrem utorka každý pracovný deň. Spolu s dobrovoľníkmi a koordinátorkoutu deti hrajú rôzne hry,  ping- pong, organizujú si filmové večery, plánujú spoločne rôzne výlety, workshopy, alebo len tak debatia o škole. Tínedžerov vníma Mesto Trnava ako najcitlivejšiu vekovú kategóriu a klubovne by im mali poskytnúť bezpečné prostredie na rozvoj a podporovať ich v rozvíjaní vzťahov. 

Život klubovne je o zapájaní sa

Už od prvého dňa fungovania klubovne sa rozbehol život klubovne interaktívne. Stredoškoláci si začali písať svoj prvý projekt na záhradu, druhostupniari zo ZŠ si zas vytvorili projekty o tom, ako by staro-nový priestor mohol vyzerať, aby sa v ňom cítili príjemne a bol naozaj komunitný. Aj keď je kluboňa najmä útočiskom po škole, kde sa môžu deckú uvoľniť, vždy sa preberá aj nejaká téma participácie -  spoločné pravidlá klubovne, činnosť, poriadok,  zariaďovanie priestorov, záhrada.  Mladí ľudia si už vybavili kuchynku, spoločne vybrali základné spotrebiče, učia sa upratovať si po sebe a zútulňovať si prostredie. Prírastkom do klubovne sú i pohodlné tulivaky. 


Podobné ponuky