>
Trenčín 2026

Trenčín 2026

Mierové námestie 2, 91164, Trenčín
Projekt / iniciatíva bez právnej formy
umenie
kultúra
vzdelávanie
Obsah vo vzdelávaní
aktuálne 0 (celkom 0)
Dobrovoľnícke projekty
aktuálne 0 (celkom 0)
Pracovné ponuky
aktuálne 0 (celkom 0)

O iniciatíve

Trenčín momentálne kandiduje na Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026. V súčasnosti postúpil do druhého kola tejto transformačnej súťaže a do svojho tímu hľadá ďalších členov.

Myšlienka formátu Európske hlavné mesto kultúry je jednoduchá. Každý rok dostanú dve mestá v dvoch štátoch (jedno staršie členské a jedno nové v rámci EÚ) možnosť stať sa Európskym hlavným mestom kultúry. Kultúrou sa nemyslí len umelecký program, ale aj celková kvalita života, pohľad na európske hodnoty, ekológiu, kultúru a aktívny verejný život.  ​ 

Zároveň sa vytvorí bohatý kultúrny program plný výstav, koncertov, komunitných podujatí, multižánrových festivalov a umenia zo všetkých disciplín na celý rok. Mesto ožije kultúrou, revitalizuje sa a zaradí sa na kultúrnu európsku mapu. Program si dáva za cieľ posilniť európsku identitu a hodnoty, spoznávanie bohatého kultúrneho dedičstva každého členského štátu a podporu jednoty medzi nimi. Za posledných 37 rokov práve vďaka tomuto programu dokázali desiatky  miest naštartovať a posilniť kultúrnu scénu, komunity, vylepšiť si infraštruktúru, zväčšiť svoj mestský potenciál a najmä predstaviť svoje plány a vízie širokému obyvateľstvu presahujúcemu hranice daného štátu. 


Podobné ponuky