>

Dobrovoľnícky projekt Odkaz pre starostu - hľadáme dobrovoľníkov

Odkaz pre starostu - hľadáme dobrovoľníkov

Nezisková organizácia
odkaz pre starostu
samospráva
mesto
obec
participácia
Ideálny začiatok projektu
Ihneď
Spôsob spolupráce
Na diaľku (online)
Dĺžka projektu
dlhšiu dobu, aj niekoľko týždňov

Pomôž nám s ...

Hľadáme adminov a adminky, ktorí nám pomôžu s komunikáciou medzi občanmi a mestom či obcou. Na našom portáli totiž môže každý nahlásiť problém svojej samospráve, napríklad zlomenú lavičku, výtlk na ceste, ale aj systematickejšie problémy verejných priestorov. Aby bol portál nezávislý a transparentný, každý podnet následne skontroluje administrátor/ka - dobrovoľník/čka a odošle samospráve. Admini a adminky sa tiež starajú o správne označenie vyriešených podnetov, o riešenie akýchkoľvek nejasností, ale aj o to, aby boli diskusie slušné a vzájomná komunikácia konštruktívna.

Viac info o tom, ktoré mestá hľadajú svojho admina či adminku, tu: bit.ly/OdkazAdmin

Zatiaľ máme ...

Odkaz pre starostu vznikol v roku 2010 pre niekoľko mestských častí Bratislavy, medzitým sa však rozrástol a dnes prijmeme ročne viac ako 18-tisíc podnetov, zapojené sú skoro všetky krajské mestá a veľká časť okresných, ľudia si na Odkaz zvykli ako na dobrý nástroj, pomocou ktorého so samosprávou komunikovať. Veríme, že za posledných 10 rokov sme prispeli ku vzájomnému pochopeniu a spolupráci medzi mestami, obcami a ich obyvateľmi. Práve preto však potrebujeme viac a viac dobrovoľníkov, ktorí by podnety vo svojich mestách spravovali.

Chceme dosiahnúť / Finálny výstup

Chceme, aby každé mesto zapojené do Odkazu malo svojho admina či adminku, ktorí ho poznajú, majú radi a rozumejú tomu, čo sa v ňom deje.

Keď sa pridáš k nám získaš / zažiješ / spoznáš / naučíš sa...

Adminmi sa najčastejšie stávajú ľudia vo svojom meste či dedine (aj keď často žijú inde, keďže všetko sa dá online na diaľku), ktoré majú radi a chcú, aby sa v ňom dobre žilo. Ich úlohou je kontrola podnetov, ktoré ľudia nahlásia, úprava statusov podnetov podľa informácii od samosprávy, ale aj správa diskusie. Práca na Odkaze pre starostu je však najmä práca s ľuďmi a sprostredkovanie komunikácie medzi samosprávou a jej obyvateľmi. Staneš sa súčasťou super projektu a pomôžeš ľuďom zaujímať sa o svoje okolie a o správu vecí verejných na tej najbližšej úrovni.

Čo sa nám s tvojou pomocou podarí zmeniť / zlepšiť...

Chceme nielen zlepšiť verejné priestory, mestá a obce, ale aj komunikáciu medzi občanmi a samosprávou. Považujeme za dôležité, aby sa ľudia zaujímali o svoje okolie, ale aj porozumeli tomu, ako funguje samospráva, aké má vlastne kompetencie, čo mestský či obecný úrad môže a čo naopak nie. Veríme, že záujem a porozumenie na lokálnej úrovni vedie k zodpovednosti a aktívneho občianstvu, zlepšuje úroveň demokracie a správy vecí verejných v krajine.

Preferencie

4 hodín / týždenne
  • stredoškoláka
  • vysokoškoláka
  • mladého profesionála (prac. skúsenosti do 3 rokov od ukončenia VŠ)
  • profesionála
  • dlhšiu dobu, aj niekoľko týždňov
2. 7. 2021