>
Dobrovoľnícky projekt Dobrovoľnícky víkend na hrade Biely Kameň

Dobrovoľnícky víkend na hrade Biely Kameň

Nezisková organizácia
víkendové dobrovoľníctvo
hrad
pomoc
Miesto
Bratislavský kraj
Ideálny začiatok projektu
31. 5. 2024
Spôsob spolupráce
Osobné stretnutia
Dĺžka projektu
krátkodobo, resp. max 3 konzultácie

Pomôž nám s ...

Víkendový dobrovoľnícky tábor organizujeme v spolupráci s OZ Castrum Sancti Georgii. Víkendový tábor prepája zábavu s dobrovoľníckou pomocou miestnej komunite. Tábor je určený všetkým tým, ktorí chcú "ujsť" pred sedavým spôsobom života, od ruchu miest, vymaniť sa z každodenného stereotypu a zažiť niečo nové. Vďaka účasti na víkendovom tábore si oddýchnete, načerpáte novú energiu a sily a popri tom pomôžete tam, kde je to potrebné.

Na tábor sa môže prihlásiť každý. Mladý, starší. Ten, kto už na táboroch bol. Aj ten, kto o takýchto táboroch ešte ani nepočul. Pokojne sa k nám pridajte s kamarátmi, alebo aj sami. Na tábore stretnete veľa ľudí, s ktorými nájdete spoločnú reč a vďaka programu sa stanete súčasťou skupiny a čas vám preletí veľmi rýchlo.

Čo vďaka táboru získaš?
- dobrý pocit z toho, že pomôžeš tam, kde je to potrebné
- spoznáš nových ľudí
- zažiješ zábavný víkend plný zaujímavých aktivít
- naučíš sa niečo nové o histórii hradu Biely Kameň

Pre koho je víkendový tábor určený?
- pre všetkých od 17 do 99 rokov
- predošlá skúsenosť s dobrovoľníctvom, ani žiadne špeciálne zručnosti sa nevyžadujú

Čo ti INEX a OZ Castrum Sancti Georgii zabezpečia?
- ubytovanie od piatku do nedele
- stravu (3x za deň a malé občerstvenie)
- zábavný program, ktorého súčasťou je dobrovoľnícka pomoc na hrade Biely Kameň

Čo ťa to bude stáť?
- jeden víkend 31.05. - 02.06. 2024
- účastnícky príspevok 15 EUR
- dopravu na miesto tábora a späť domov
- vyplnenie prihlášky

Informácie o víkendovom tábore na hrade Biely Kameň
Kedy: 31.05. 18:30 - 02.06. 2024 15:00
Kde: hrad Biely Kameň v Svätom Jure pri Bratislave

Dobrovoľnícka pomoc: Svätojurský hrad bol postavený pred rokom 1271. V 17. storoči hrad už prevažne fungoval ako väzenie, sklad vína, potravín a rôzneho pracovného náradia. Komplex hradnej zrúcaniny je významný najmä tým, že na hrade zrejme ne­prebehli významnejšie novoveké zásahy a zachoval sa v sta­ve gotického hradu v ruinách. Od roku 1963 je Biely Kameň kultúrnou pamiatkou, v roku 2002 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dobrovoľníci budú počas soboty (max. 6 hodín) a nedele (max. 4 hodiny) pomáhať pri obnove hradnej zrúcaniny Biely Kameň: zhromažďovanie a presun kameňov, piesku, malty; čistenie areálu hradu od náletových krovín; preosievanie sute. Pomoc pri archeologických prácach (za predpokladu súčinnosti archeológa mimo pracovných dní). Obsluha stánku s propagačnými materiálmi. Jednotlivé úlohy si nevyžadujú žiadne špeciálne zručnosti.

Ubytovanie a strava: Dobrovoľníci budú ubytovaní vo vykurovanej miestnosti v hasičskej zbrojnici, s priľahlou minikuchynkou a sociálnym zariadením. Dobrovoľníci budú mať k dispozícii matrace. Pre dobrovoľníkov bude zabezpečená strava 3-krát do dňa (raňajky, suché obedy, teplé večere). Na príprave stravy sa budú podieľať aj dobrovoľníci, ktorí budú rozdelení do tzv. kitchen teamov. Potraviny na prípravu stravy budú zabezpečené zo strany lokálneho partnera.

Lokalita tábora:  Svätý Jur je obec v blízkosti Bratislavy. Obec je mestskou pamiatkovou rezerváciou s viacerými zaujímavými historickými pamiatkami. Hrad Biely Kameň sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty s množstvom turistických trás a zaujímavých prírodných a historických cieľov (jaskyňa Driny, hrad Červený Kameň).

Ako sa dostať na tábor:
 Vlakom alebo autobusom do Svätého Jura.

Miesto stretnutia:
Vlaková stanica vo Svätom Jure, piatok okolo 18:30.


Čo je potrebné si doniesť: spacák, pracovné oblečenie, pevnú obuv vhodná do strmého lesného terénu, pracovné rukavice, fľašu na pitnú vodu, repelent a dobrú náladu :)

Preferencie

  • stredoškoláka
  • vysokoškoláka
  • mladého profesionála (prac. skúsenosti do 3 rokov od ukončenia VŠ)
  • profesionála
  • krátkodobo, resp. max 3 konzultácie
25. 4. 2024

Podobné projekty