Ak sami uvažujete nad tým, aký je rozdiel medzi sebeckosťou a držaním si vlastných hraníc; ako si nastaviť množstvo úloh, ktoré v práci akceptujete a ktoré odmietnete (a akým spôsobom ich odmietnuť); do akej miery máte prevziať zodpovednosť za svojho brata/ sestru; nakoľko ste slobodní zmeniť vaše rozhodnutie na poslednú chvíľu, či ako viesť komunikáciu s nadriadeným v prípade, že s ním nesúhlasíte, pravdepodobne uvažujete o svojich osobných hraniciach.
Hranice nám pomáhajú pri rozhodnutiach o tom, ktorým príležitostiam a ľuďom povedať áno, či v situáciách, kedy sami potrebujeme vymedziť svoje pôsobenie/ komunikáciu/ voľbu. Určujeme nimi vzťah k sebe samému a k svetu.
Pri práci s hranicami pracujeme s vlastnou autenticitou, hodnotami, ale i schopnosťou ukázať seba a svoje hranice druhým. Na tréningu budeme pomocou diskusií a cvičení uvažovať nad tým, ako používame svoje hranice. Pozornosť budeme venovať napríklad týmto otázkam:
Ako vieme byť vo svojich hraniciach rozpoznaní a ukázať nimi sami seba?
Čo vlastne hranicami chránime? Ako sa naše hranice správajú, keď sú narušené?
Ako ich vieme využiť na pracovnej i osobnej úrovni?
Ako robiť rozhodnutia v súlade s našim smerovaním? Ako reagovať na tlak ísť viacerými smermi?
Tréning je jednodňový. Účastníci získajú prezentáciu a zoznam podpornej literatúry vrátane linkov na online zdroje a videá, certifikát v PDF.
S lektorkou Katarínou Nagy Pázmány sa môžete stretnúť aj na kurze Od vyčerpania k energii: Ako sa o seba postarať v náročných časoch?
Vypočujte si podcast s lektorkou kurzu na tému hraníc a starostlivosti o seba:
Katka je psychologička a psychoterapeutka, externe s ňou spolupracujeme od roku 2014. Prináša k nám témy práce s osobnými hranicami, sebapoznaním a starostlivosťou o seba. Pracovala vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie ako hlavná projektová manažérka, popri tom rozvíjala svoju psychoterapeutickú prax s dospelými klientami v zdravotníckom zariadení Vejtusan.
Ešte predtým spoluzakladala a viedla Komenského inštitút a stála na začiatku ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska. Môžete ju tiež poznať ako aktivistku Za slušné Slovensko. (Ale aj ako človeka, ktorý má rád hory a acroyogu.)
Katka študovala Psychológiu na Univerzite Komenského, počas štúdia absolvovala vzdelávanie na Sokratovom inštitúte, kedy založila sociálny podnik na podporu zamestnania nepočujúcich, Deafinitely clean. V rokoch 2017 - 2022 absolvovala dlhodobý výcvik v Logoterapii a Existencialnej analýze (SLEA Slovensko).
Aktuálne žije na dedine na strednom Slovensku, má dve deti.