>
Dobrovoľnícky projekt Vítanie žeriavov

Vítanie žeriavov

Nezisková organizácia
ekoturizmus
senianske rybníky
ekológia
príroda
festival
verejné podujatie
fotografovanie
Miesto
Košický kraj
Ideálny začiatok projektu
Ihneď
Spôsob spolupráce
Na diaľku (online), osobné stretnutia
Dĺžka projektu
dlhšiu dobu, aj niekoľko týždňov

Pomôž nám s ...

Pomôž nám pri organizovaní najväčšieho festivalu pozorovania prírody - Vítania žeriavov. Akcia s bohatou tradíciou sa teší čoraz väčšej obľube, preto na najbližší ročník hľadáme pomocníkov, ktorí nám pomôžu posunúť Vítanie žeriavov na úplne nový level.

Zatiaľ máme ...

Podujatie Vítanie žeriavov sme po prvý krát organizovali v obci Senné (Michalovce) v roku 2006 pri príležitosti Európskych dní vtáctva. Odvtedy ho opakujeme pravidelne každý rok, čím akcia nadobudla charakter miestnej tradície. V roku 2015 sme pristúpili k pokročilejšej organizácií v spolupráci s miestnymi združeniami a partnermi. Záujem verejnosti o pozorovanie migrácie vtáctva v sprievode odborníka, ale aj sprievodné podujatia Vítania žeriavov nepochybne rastie a nárast očakávame aj v nasledujúcich ročníkoch. V roku 2023 sa podujatie realizovalo a navštívilo ho 2000 ľudí, čo z akcie robí jednoznačne najväčšie hromadné podujatie svojho druhu na Slovensku. V roku 2024 bude podujatie finančne podporené Košickým samosprávnym krajom, čo slubuje, že tento ročník bude naozaj výnimočný.

Chceme dosiahnúť / Finálny výstup

Zapojenie dobrovoľníkov na podujatí je spojené s celkovou prípravou a organizáciou. Radi privítame v našom tíme dobrovoľníkov so skúsenosťami s organizáciou eventov, zručnosťami v marketingu, komunikácií (online, práca možná odkiaľkoľvek), ale aj pomocníkov na mieste (obec Senné, okres Michalovce) na stavanie stanov, usmernenie účastníkov, pomoc v infostánku, usmernenie pri parkovaní, sprevádzanie po náučnom chodníku, obsluhovanie gastro stánkov a upratovanie po skončení podujatia.

Návštevníci podujatia budú mať príležitosť osobne sa porozprávať a informovať o ich aktivitách a získať propagačné materiály. Súčasťou podujatia bude výstava fotografií Vtákov Vtáčieho raja. Remeselníci z regiónu predvedú svoju zručnosť pri ukážkach činností, ktoré boli v minulosti typické pre toto územie. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať prácu remeselníkov vlastnými rukami. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne (výrobky z hliny, hrnčiarsky kruh, plstenie) pod vedením skúsených lektorov. Miestni dobrovoľníci budú pripravovať lokálne kulinárske špeciality - pečené ryby na rožni a ďalšie typické regionálne jedlá najmä z lokálnych rýb.

Keď sa pridáš k nám získaš / zažiješ / spoznáš / naučíš sa...

Vítanie žeriavov je najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku pokiaľ ide o počet účastníkov (každoročne 1-2 tis. ľudí). Je jedinečné svojím zameraním na pozorovanie jarnej migrácie vtákov, ochranu prírody, podporu prírodného turizmu a tým aj rozširovanie turistického potenciálu Košického kraja. Ako dobrovoľník získaš skúsenosti s organizáciou unikátneho podujatia, naučíš sa ako pracovať v tíme pri koordinácií jednotlivých úloh, spoznáš Vtáčí raj - ornitologicky najvýznamejšiu lokalitu na Slovensku, spoznáš ľudí, ktorí sa venujú ochrane prírody a možno sa aj naučíš niečo o našej prírode.

Čo sa nám s tvojou pomocou podarí zmeniť / zlepšiť...

Vítanie žeriavov dlhodobo organizujeme v SOS/BirdLife Slovensko svojpomocne, no s rastúcim záujmom o toto podujatie narážame na naše kapacity, kedy nie sme schopní bez pomoci dobrovoľníkov podujatie zlepšovať. Význam ekoturizmu pre ochranu prírody je veľký, keďže ide o jedinečný spôsob ako ľuďom priblížiť prírodne hodnoty. Vítanie žeriavov preto vnímame ako úžasnú príležitosť rozšíriť povedomie o ochrane vtáctva a sprostredkovať verejnosti zážitky, vďaka ktorým si vytvoria vzťah k prírode a vtáctvu. Práve toto je cieľ celého podujatia, ku ktorému významnou mierou prispeje aj pomoc dobrovoľníkov.

Preferencie

2 hodín / týždenne
  • stredoškoláka
  • vysokoškoláka
  • mladého profesionála (prac. skúsenosti do 3 rokov od ukončenia VŠ)
  • profesionála
  • dlhšiu dobu, aj niekoľko týždňov
19. 12. 2023
30. 12. 2023

Podobné projekty